niedziela, 13 kwietnia 2014

OSTATNIA KRÓLOWA- C.W Gortner

Autor: C.W. Gortner
Tytuł: Ostatnia Królowa
Liczba stron: 416
Okładka: Miękka
Wydawnictwo: KSIĄŻNICA 

 Opis: Powieść przywołuje do życia Joannę Kastylijską, trzecie dziecko hiszpańskiej pary królewskiej Izabeli i Ferdynanda.Urodzona w czasach burzliwych walk o zjednoczenie i umocnienie ich królestwa, Joanna w wieku szesnastu lat zostaje poślubiona Filipowi, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Szczęśliwe małżeństwo nieoczekiwanie dopada tragedia, która czyni Joannę spadkobierczynią hiszpańskiego tronu. Rozpoczyna się walka o władzę, która angażuje najważniejsze monarchie Europy. Gortner zabiera czytelnika w podróż od mrocznego majestatu hiszpańskiego dworu, do pełnych przepychu śmiertelnie niebezpiecznych dworów Flandrii, Francji i Anglii. (źródło empik.com)

 

 

 To było moje pierwsze spotkanie z powieścią historyczną. Przyznam, że naprawdę się bałam..Nie wiedziałam czego się spodziewać, miałam obawy, że ta lektura mnie po prostu zanudzi...I sobie nie wyobrażacie, w jak wielkim byłam będzie tak myśląc! Christopher W. Gortner jest pół Hiszpanem. Ukończył studia na wydziale sztuk pięknych, ze specjalnością w historii. Jest autorem powieści historycznych, które zdobyły międzynarodową sławę i zostały przetłumaczone na trzynaście języków. 

„Przykład matki nauczył mnie, by zawsze okazywać dobroć tym, którzy mi służą, sprawiedliwość bowiem, a nie duma, jest znamieniem królewskości.” 

Powieść ukazuje nam XV wieczną Europę, jak i główną bohaterkę jeszcze za czasów jej nastoletniego życia- Joannę I Kastylijską. Wbrew jej woli zostaje wydana za mąż za Filipa I Pięknego, pochodzącego od Hasburgów. Mimo wcześniejszych sprzeciwów, Filip oczarował Joannę, wywierając na niej duże wrażenie. Tak wielkie, że infantka Hiszpanii pokochała tego nieszczęsnego mężczyznę. Gorąca miłość zaczęła parzyć Joannę. Pierwsze zdrady, pierwsze intrygi i spiski..I to nie tylko ze strony jej ukochanego..

Osobiście..Podeszłam do tej lektury dość sceptycznie. Jest to moje pierwsze zetknięcie z tym gatunkiem, więc sama nie wiedziałam czego się spodziewać. Ku memu zaskoczeniu powieść Gortnera okazała się strzałem w dziesiątkę. Pisarz posługuje się takim językiem, który trafiał precyzyjnie w czuły punkt mojej wyobraźni, popędzając moje fantazje. Zdania jakie budował, nie były jakieś ciężkie do przetrawienia, a sposób przedstawienia postaci, szczegółów i miejsc- po prostu nic dodać nic ująć. Aż chwilami miałam ochotę wskoczyć do tej książki i założyć jedną z sukien Joanny. I na tym bym poprzestała, bo ta cudowna królowa została z czasem mianowana Joanną Szaloną.

Tyle spotkało złego główną bohaterkę..Aż chwilami krzyczałam w myślach, chciałam normalnie walnąć czymś tego cholernego Filipa! Och, ale już się zamykam, bo jak jeszcze coś wyskrobię to zdradzę zbyt wiele. Naprawdę zachęcam do poznania dalszych losów bohaterki, bo warto! Do tego dodam, że okładka jest po prostu przepiękna! A ja lubię, kiedy coś cieszy oczko.

"Ostatnia Królowa" to cudowna, zapierająca dech w piersiach i przede wszystkim wciągająca powieść o ciężkim, wręcz przepełnionym bólem życiu królowej Hiszpanii, która broniąc swojej ojczyzny wiele wycierpiała.   

moja ocena:5/6 

2 komentarze:

 1. Jak najbardziej przeczytam!!
  Uwielbiam powieści historyczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całym sercem polecam i z niecierpliwością będę czekać na Twoje odczucia, mam nadzieję, doczekam się i Twojej recenzji na temat życia Joanny Szalonej! :)

   Usuń

Jeżeli udało Ci się przetrwać cały mój wpis, pozostaw po sobie dodatkowo ślad, a będę Ci niezmiernie wdzięczna. Każdy komentarz jest bezcenny, to daje mi siłę i motywację, bo piszę nie dla siebie, ale dla Was. Z góry serdecznie dziękuję! ♥