niedziela, 23 marca 2014

WYZNANIA GEJSZY- Arthur Golden

Autor: Arthur Golden 
Tytuł: Wyznania gejszy
Liczba stron: 464
Okładka: Miękka
Wydawnictwo: ALBATROS 

Opis: Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą i przeżywa wielką miłość. Inspiracją do spisania jej niezwykłej opowieści, pełnej humoru i niezapomnianych postaci, było życie najbardziej znanej współczesnej gejszy - Mineko Iwasaki. Powieść "Wyznania gejszy", głośny literacki debiut amerykańskiego pisarza, należy do największych światowych bestsellerów przełomu XX i XXI wieku. Zrealizowana z rozmachem filmowa wersja książki w reżyserii Roba Marshalla z Ziyi Zhang w roli tytułowej zdobyła trzy Oscary i stała się jednym z najchętniej oglądanych obrazów ostatnich lat. (źródło empik.com)

 


W małej chatce nad brzegiem morza mieszkają dwie siostry wraz z rodzicami. Pewnego dnia matka Chiyo zachorowała, w skutek czego obie dziewczynki wyjeżdżają do Kioto.  Nagle życie dziecka zmienia się diametralnie. Zostaje odizolowana od siostry, a jakby jeszcze tego było mało, zazdrosna aczkolwiek piękna gejsza Hatsumoto uprzykrza życie małej Chiyo jak tylko może. Jedyną jej powierniczką, była Dynia, rówieśniczka, która trafiła do tego samego okiya co ona. Po latach staje się piękną gejszą i doskonale wie, że życie, które wydawało się usłane różami, w rzeczywistości posiada też wiele kolców. Przyznam się bez bicia, że pierwszą wersją tej powieści jaką poznałam, była właśnie ekranizacja. Moim zdaniem film ten jest jedynym z lepszych jakie miałam przyjemność obejrzeć. Choć dalej jestem zdania, że to zawsze książka jest lepsza. To w niej widzimy oczami wyobraźni to, co chciał nam przekazać autor, aniżeli to co reżyser ustalił na filmie, tak naprawdę według swojego widzimisię.  Choć film świetny, to zostało w nim pominiętych kilka ważnych momentów. Zadziwia mnie fakt, że jest to debiut pana Goldena, a tak niesamowity. Ach, gdybym to ja miała tyle wytrwałości i talentu, by wydać książkę, która okaże się fenomenem..

"Wyznania Gejszy" to piękna powieść ukazująca nam choć odrobinkę życia w dawnej Japonii, kiedy to mężczyźni mieli ostatnie słowo, a szanowane były wyjątkowe gejsze, które zapracowały na swoją pozycję, nierzadko własnym upokorzeniem, porzuceniem jakichkolwiek zasad moralnych. Nawet jeśli ktoś obejrzał film, to szczerze polecam i papierowy oryginał, bo warto. 

moja ocena:  5/6

  

7 komentarzy:

 1. Tematyka tej książki zaintrygowała mnie i to nawet bardzo, dlatego już zapisałam sobie tytuł i popytam się o niego w mojej bibliotece. Może akurat będą mieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwię się, że ktoś z taką biblioteczką jak Ty w sumie tej powieści nie miał w swoich rękach :) Ale mam szczere nadzieje, że Ci się spodoba!

   Usuń
 2. Bardzo podobał mi się film Wyznania gejszy, może nawet bardziej od książki, chociaż sporo rzeczy pozmieniali. Zdjęcia i kostiumy w filmie to coś cudownego, natomiast czytając książkę nie potrafiłam znaleźć tego piękna. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jasne, ze słyszałam o tej ksiażce. Kto nie słyszał? Filmu nie oglądałam jednak mam ochotę i na film i na książkę :)
  (http://zapach-stron.blogspot.com/)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film przepiękny, naprawdę polecam :)

   Usuń
 4. Kilkoro moich znajomych polecało mi kiedyś tę książkę. Zapomniałam o niej, ale teraz już pamiętam, w wolnej chwili przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli udało Ci się przetrwać cały mój wpis, pozostaw po sobie dodatkowo ślad, a będę Ci niezmiernie wdzięczna. Każdy komentarz jest bezcenny, to daje mi siłę i motywację, bo piszę nie dla siebie, ale dla Was. Z góry serdecznie dziękuję! ♥